FIBA YOUTH EVENTS TROPHY
loading...Please wait while content is loading.
FIBA YOUTH EVENTS TROPHY

FIBA U19 World Championship trophyV roce 2010 se FIBA rozhodla vytvořit novou řadu trofejí pro mládežnické šampionáty.

Tvorbou trofeje pro světové šampionáty mužů i žen U17 a U19 byl pověřen renomovaný dodavatel a výrobce trofejí, Britské designové studio.

Generální sekretář FIBA a člen Mezinárodního olympijského výboru Patrick Bauman byl novými trofejemi potěšen.

„Jsme velmi šťastní, že máme opravdu brilantní trofeje pro naše mládežnické šampionáty,“ řekl. „Symbolizují to, co očekáváme od FIBA Mistrovství světa mužů a žen do 19 let toto léto – dynamiku v kombinaci s elegancí.“

Myšlenkový proces, který vedl až k současným trofejím byl následující.

Designový koncept

Existují dvě verze trofeje pro U19 – mužská a ženská. Obě symbolizují ruku, jak se snaží uchopit nebo dosáhnout na míč. Každá trofej má pevný skleněný míč tvořený rukama podle loga FIBA. Lesklý povrch pak odráží plynulé linie pohybu, které jsou typické pro vysoce energetický svět basketbalu. Pro další zdůraznění pohybu jsou zakřivené drážky vyplněny barevnou hmotou – každá barva reprezentuje jednu ze Zón FIBA – čímž vzdává hold globálnímu dosahu sportu a FIBA jako řídícímu orgánu. V neposlední řadě jsou obě značky FIBA a název trofeje hluboce vyryty na spodní čelní straně.

Původ designu a výrobní detaily

Trofeje byly navrženy tvůrčím týmem vedeným Esme Sharplesem ve Works studiu v britském Leedsu. Originální náčrty trofeje byly převedeny do 3D ve studiu Works Motion Studio specialistou Danem Jonesem a dále vyrobeny ve Velké Británii přímo z 3D modelu specializovaným procesem známým jako stereo litografie či SLA. High-tech proces, někdy známý jako 3D vrstvení nebo 3D tisk, používá počítačově řízené lasery, které doslova zrodí 3D objekt v nádrži s fotopolymerem. Po odlití z prototypu, leštění, smaltování a gravírování a po doplnění míče o „basketbalové“ prvky je trofej konečně hotová.

Hodnota


Za prvé mají trofeje především symbolickou hodnotu, protože jsou odměnou pro týmy, které dosáhly velkého úspěchu. Je proto těžké odhadnout jejich skutečnou hodnotu. Výrobní náklady na každou trofej, včetně ochranné schránky a malé kopie, jsou 35 000 švýcarských franků.


Velikost a váha trofeje (originálu a repliky)

Mužská trofej
Velikost: 450 mm vysoká, 214 mm široká, 111 mm hluboká
Váha: 5,5 kg
Váha schránky: 6 kg
Celková váha: 11,5 kg

Mužská replika trofeje
Velikost: 288 mm vysoká, 138 mm široká, 72 mm hluboká
Váha: 2,5 kg
Váha schránky: 4 kg
Celková váha: 6,5 kg

Originální trofeje budou předány vítězům po finálovém zápase. Týmy pak dostanou repliky, které si odvezou s sebou.

Bulletin FIBA Daily
Zaregistrujte se k odběru našeho denního bulletinu a dostávejte nejnovější basketbalové zprávy přímo do své e-mailové schránky
Odeslat
Registrace
Odhlásit
2013 FIBA U19 World Championship Global Partners and Marketing Partners

Molten Logo Peak Logo Tissot Logo Tour Espana Logo BMW CarTec Group CEPS Logo Ceska Posta Logo Mero Logo Praha Logo